Rozprávkový hlavolam

Vypočuj si rozprávkový hlavom a vyrieš záhadu. Odpoveď nájdeš v edukačných kartičkách abeceda TROCHA INAK.

„Bol krásny slnečný deň. Hlasný spev vtákov a hrejivé lúče slnka ohlasovali čoskorý príchod jari. Skupinka detí sa hrala na lúke, keď zrazu popri naháňačke našli na zemi zvláštnu kôpku vecí. V tej kôpke vecí bol hrniec, uhlíky, mrkva a konárik.

Všetky deti sa čudovali ako je možné, že sa tieto veci ocitli pohromade uprostred lúky. Ako sa tam dostali? Kto ich tam dal a prečo?
Hrniec bol fialovej farby s jedným uchom a s troma snehovými vločkami. Mrkva bola malá, taká akurát do ruky. Uhlíky boli okrúhle, rôznej veľkosti a bolo ich osem. Konárik, ktorý bol v kôpke medzi ostatnými vecami bol krátky a pripomínal bidielko pre vtáčikov.
Prečo sú tieto veci spolu na jednej kôpke? A ako sa ocitli uprostred lúky? Vie niekto vyriešiť túto záhadu? „

Následne pred dieťa vyložte 5-6 edukačných kartičiek, medzi ktorými bude aj kartička s písmenom S ako Snehuliak. Táto edukačná kartička bude slúžiť dieťaťu ako pomôcka na vylúštenie záhady. Dieťa by malo vlastnou dedukciou nájsť riešenie, prečo sa na lúke ocitli hrniec, mrkva, uhlíky a konárik na jednej kôpke. Dieťaťu pri dedukcii môžeme napomôcť informáciou, že lúče slnka, ktoré ohlasovali príchod jari roztopili všetok sneh navôkol. A chladné zimné dni sa blížili ku svojmu koncu.

Daná edukačná úloha je zameraná na logické myslenie a chápanie informácií v súvislostiach, čo napomáha pri rozvíjať schopnosti riešiť problémy. Rozprávkový hlavolam rozvíja vizualizáciu, logiku, kreatívne myslenie a schopnosť realizovať nadobudnuté poznatky.